Stravování dětí v mateřské škole

Máme tu opět další školní rok. Zaměstnanci kuchyně se těšili na děti z loňska, ale i na ty,  které v září nastoupí jako nováčci. Víme, že mladší děti si na nové chutě budou teprve zvykat, neboť v každé rodině jsou jiné stravovací návyky.

Dětem se snažíme připravovat pestrou a vyváženou stravu, která také musí odpovídat tzv. spotřebnímu koši. Svačinky doplňujeme čerstvou sezónní zeleninou či ovocem, v zimních měsících podle aktuální nabídky trhu. Zelenina je podávána i formou salátů k odpovídajícím hlavním chodům.

Důležitý je pitný  režim, zařazujeme čaje jak bylinkové, tak ovocné, džusy s větším podílem ovoce, mošty, pitnou vodu a také mléko a mléčné nápoje. V letních měsících mají děti na zahradě k dispozici pitnou vodu.

Do jídelníčku jsou zařazovány ryby, všechny druhy libového masa včetně zvěřiny, luštěniny v  polévkách nebo hlavních chodech vždy jednou týdně, netradiční přílohy jako například kuskus, bulgur, tarhoňa. Na zahušťování se používá zdravější mouka (luštěninová, rýžová, bezlepková, kukuřičná) než je bílá pšeničná.

V případě potravinových alergií potvrzených lékařem se s rodiči domlouváme individuálně na základě zaslaného jídelníčku. Pokud je to možné, tak v jídelníčku danou potravinu zaměníme, když to nejde, tak rodič přinese pokrm z domova.

Ve třídách jsou děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, k odpovídajícím společenským návykům i k postupnému ochutnávání a konzumaci různých potravin.

Společným zájmem všech pracovníků mateřské školy je zajistit dětem stravování zdravé, chutné a pestré.

Alena  Jandová

vedoucí  stravování